Czym i kiedy ocieplać ściany zewnętrzne budynku?

Zależnie od termoizolacyjnych parametrów ścian, ich powierzchni i sposobu ogrzewania domu, z domku może uciekać ciepło warte nawet parę tysięcy złotych rocznie.

Dla wielu osób jest to wystarczający argument, aby wziąć pod uwagę ocieplanie budynków pianką. Wielu inwestorów frapuje się, jaką izolację cieplną wybrać. Zdecydowaną większa część budynków w naszym państwie dociepla się wełną mineralną lub styropianem. Obydwa materiały cechują się porównywalnymi przymiotami termoizolacyjnymi. Nie znaczy to jednakże, że wybór izolacji ma być tak zwanym dziełem przypadku, bowiem oba materiały wiele odróżnia. Wełna mineralna będzie niełatwopalna i odporna na dużą gorączkę.

Frapuje Cię tematyka podnoszona w tym wpisie? Zobacz oprócz tego także inne podobne treści – zwyczajnie wejdź tutaj projektowanie wnętrz wrocław.

Charakteryzuje się dużą paroprzepuszczalnością, jej dużą zaletą będzie też giętkość oraz łatwość dopasowania do ocieplanej powierzchni. Materiał ten nie lubi wilgotności – przy długotrwałym kontakcie z wodą, traci swe przymioty izolacyjne. Styropian natomiast jest leciutki, waży dziesięciokrotnie mniej niż wełna . W porównaniu do wełny, walorem styropianu jest też niska cena. Ponadto charakteryzuje się niską nasiąkliwością a także wytrzymałością na sprężanie. Jest bezproblemowy w obróbce oraz montażu. Minusem styropianu jest natomiast słaba izolacyjność akustyczna, chociaż – wbrew powszechnej opinii – w ścianach dwuwarstwowych wełna nie jest pod tym względem lepsza.

ocieplanie budynków pianką

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Alternatywą dla styropianu oraz wełny są pianki. Ze względu na dosyć dużą cenę, nie zyskały one do tej pory wielkiej wziętości, choć mają wiele walorów.

Izolacje te charakteryzują się niezwykle małą przewodnością cieplną. Piankę charakteryzuje dosyć dobra dźwiękochłonność, trwałość na zawilgocenie i dobra przyczepność do podłoża.