Czy winniśmy zdecydować się na studia na technicznym kierunku? Jakie są za oraz przeciw?

Wybranie kierunku kształcenia to jedna z ważniejszych decyzji dla każdego wchodzącego w dorosłość człowieka. Posiadanie pożądanego wykształcenia nie gwarantuje co prawda odnalezienia dobrej pracy, lecz bardzo to upraszcza. Mając na myśli sytuację panująca na rynku pracy i jej ewentualne zmiany w przyszłości, winniśmy się zdecydować na tzw kierunki kształcenia z przyszłością. Zaliczają się do nich w głównej mierze kierunki techniczne, które z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Właściwą drogą dla osób posiadających ścisłe zainteresowania będzie bezsprzecznie automatyka przemysłowa, robotyka i informatyka. Tego typu kierunki cieszą się niezwykle dużym zainteresowaniem, choć nie są wcale proste (więcej na temat wysp zaworowych). Stawiając na studia wiążące się z automatyką przemysłową będziemy mogli wyjaśnić choćby to, czym jest wyspa zaworowa i jak wygląda jej praktyczne zastosowanie, w jaki sposób wykorzystać pozycjoner pneumatyczny itp. Laikowi zagadnienia te niewątpliwie nic nie powiedzą.

zawór

Autor: Grupa Armatura
Źródło: Grupa Armatura

Analogicznie jest w przypadku informatyków. Dla normalnego człowieka temat związany z programowaniem Ruby lub PHP to tematy całkowicie abstrakcyjne. Winniśmy w związku z tym poświecić się nauce i uzyskać kwalifikacje, jakie są rzadkie na rynku pracy i poszukiwane przez pracodawców. Jeśli nie mamy pojęcia, jakie studia wybrać, zastanówmy się gdzie chcemy pracować, a następnie sprawdźmy wymagania pracodawców na odpowiadających nam stanowiskach.

Przez to dowiemy się, które umiejętności są najbardziej pożądane i wybierzemy kierunek kształcenia, który pozwoli nam się realizować w tych obszarach (pozycjoner pneumatyczny). Pamiętajmy jednak, iż studia na kierunku technicznym nie są dla każdego. Świetne perspektywy znalezienia pracy jak i atrakcyjne wynagrodzenia proponowane absolwentom technicznych kierunków nie powinny zmusić nas do tego, aby zupełnie wyrzec się własnych zainteresowań. Jeśli nie będziemy podchodzili do studiów i pracy z pasją, możemy być pewni, iż nie osiągniemy przesadnie dużo.