Czy opłaca się budować własny dom

Budowa domu – podjęcie decyzji o jej rozpoczęciu z reguły nie jest niestety łatwe. Nierzadko zanim ostatecznie się na to zdecydujemy, przeżywamy wiele rozterek i mamy sporo dylematów. Przeanalizujmy się, czy na pewno jest ona dobrym pomysłem, czy nie lepiej byłoby zadowolić się po prostu, tak jak w przypadku większość ludzi, mieszkaniem w bloku. Czy warto podejmować takie ryzyko? Przecież dom budujemy zazwyczaj na kredyt. Mało osób ma na tyle sporo oszczędności, żeby móc sobie pozwolić na tego rodzaju krok od ręki. Stąd też jeżeli naprawdę nam na tym zależy, to jedynym rozsądnym wyjściem jest pożyczka z banku. Z tym, że to wiąże się jak najbardziej właśnie z ryzykiem.

Wystarczy, że zostaniemy zwolnieni z pracy, że się rozchorujemy, że ulegniemy wypadkowi i już spłata naszego kredytu hipotecznego staje pod znakiem zapytania. Z drugiej strony na mieszkanie też musimy wydać konkretne kwoty i często nie są to nawet wielkie różnice.
płytki
Autor: ATLAS
Źródło: ATLAS

Jeśli jednak jesteśmy pewni, że chcemy postawić własny dom, nie ma co tego odkładać. Przed nami przecież bardzo daleka droga, sporo do zrobienia, wiele czynności do zrealizowania i spraw do załatwienia. Na czym się skupić? Oczywiście będzie nam potrzebna działka. Jeśli już ją posiadamy, możemy przejść do kolejnego etapu, jakim jest projekt. Powinien go dla nas zrobić specjalista. Sami jednak musimy zdecydować, czy chcielibyśmy mieć dom parterowy, czy piętrowy, a może dom z poddaszem. Dalszy krok to zakup materiałów, a także rozmaitych akcesoriów i maszyn – buduj sprawnie dom. Z pewnością potrzebna będzie zaprawa do klinkieru. Na szczęście, jeżeli chodzi o płytki klinkierowe cena nie jest zbytnio wysoka, możemy więc przeznaczyć więcej pieniędzy na inne kwestie – płytki klinkierowe cena.

Następna ważna sprawa to znalezienie odpowiednich pracowników. Oczywiście warto, byśmy chcieli jak najwięcej czynności zrobić samodzielnie. Tym sposobem zostanie nam więcej pieniędzy na niezbędne wyposażenie, farby i wiele innych spraw. Jeżeli jednakże nie mamy doświadczenia w tego typu sprawach, zapewne nie poradzimy sobie bez wsparcia fachowców. A nawet jeśli poradzimy sobie, to może się okazać, że są rzeczy, które trzeba będzie poprawić. Zamiast narażać się zatem na tego rodzaju ryzyko, znajdźmy lepiej doświadczoną ekipę profesjonalistów i to im powierzmy te najtrudniejsze zadania.