Czy odgromnik jest zawsze konieczny?

Uderzenie gromu w domek spowodować może ogień bądź uszkodzenie elektrycznej instalacji i urządzeń podłączonych do prądu.
Należy zatem zabezpieczyć się przed gromem, chociaż w przypadku domów jednorodzinnych piorunochron nie zawsze będzie nieodzowny.

piorunochron

Autor: UnderhillHouse
Źródło: http://www.flickr.com
Całość zależy od poziomu zagrożenia. Ów jednak powinien ocenić fachowiec.kontynuuj poznawanie (zobacz również)Czy w ogóle można ochronić dom przed gromem? Przed gromem – nie, lecz przed jego efektami – tak, chociaż i tu nie można mieć całkowitej pewności. Piorun to duże wyładowanie elektryczne o natężeniu prądu dosięgającym 100 000 A oraz temperaturze powietrza blisko 30 000°C. W trakcie takiego rozładowania przepływ elektrycznych ładunków będzie ponad 1000 razy większy niż w domowej instalacji elektrycznej, stąd jego konsekwencji nie można założyć ani udaremniać. Mimo to warto się chronić. Na osłonę przed piorunem musi składać się piorunochron, a więc instalacja odgromowa zewnętrzna oraz dodatkowo wewnętrzne zabezpieczenia.
Odgromnik ma za zadanie przyjąć uderzenie po czym bezpiecznie odprowadzić piorunowy prąd do ziemi. Zadaniem znajdujących się wewnątrz budynku połączeń wyrównawczych a także aparatury jest z kolei ochrona instalacji elektrycznej jak też informatycznej i podłączonych do niej sprzętów elektronicznych przed przepięciami pochodzenia atmosferycznego oraz łączeniowymi, które po uderzeniu pioruna mogą powstać w elektrycznej sieci .

Trafienie pioruna w budynek nie jest bardzo prawdopodobne, stąd większość domów jednorodzinnych nie musi posiadać instalacji odgromowej.

Zaintrygował Cię ten post? Chcesz więcej? Zatem jesteśmy na stronie (http://zcipajos.pl/oferta/rekuperacja) – wystarczy kliknąć w poniższy link i oglądać szczegółowe wątki.

Nie wymagają jej przykładowo budynki ochraniane poprzez sąsiedztwo innych o wiele większych budynków.