Panuje przekonanie, że lokata kapitału w nieruchomości jest zawsze strzałem w dziesiątkę. Jednakowoż różnie to wygląda. Myśląc o kupnie gruntu, mieszkania lub domu jako inwestycji, warto pamiętać o paru ważnych rzeczach.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: POL-SKONE
Inwestycja nieruchomość pozbawi nas gotówki w kieszeni. Posiadanie nieruchomości oznacza ograniczenie gotówki, którą można dowolnie obracać. Z tego powodu trudniej jest zareagować na zmiany rynkowe i w wartości kupionego przez nas budynku. Można tylko przewidywać, czy nieruchomość zyska na wartości, czy straci. Podobnie jest z apartamentami na wynajem – to czy ceny najmu będą rosnąć, zależy od wielu czynników, na które nie mamy wpływu. Stopa zwrotu z kupna mieszkania pod wynajem nie jest o wiele wyższa niż ta z lokat. Inwestycja zwraca się więc dopiero po wielu latach. Kupując nieruchomość, trzeba także pamiętać, że opieka nad nią wiąże się z nakładami. Koszty napraw, a nawet ścinania trawy, są czymś, czego nie można pomijać się w swoich obliczeniach. Mogą przecież znacząco obniżyć dochód.
Trzeba wziąć także pod uwagę to, że przy inwestowaniu w nieruchomości środki można lokować bezpieczniej i z większym ryzykiem. Kupno posiadłości na Kaszubach z myślą otwarcia hotelu niesie może szanse na wyższy zysk, łączy się jednak z większym ryzykiem niż kupno mieszkania na wynajem. Nawet najbardziej przemyślany pomysł na biznes potrafi nas rozczarować.

Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli jest się przekonanym do decyzji o inwestycji w nieruchomość, warto również przemyśleć inwestycję w obiekty nieco mniej oczywiste niż domy i ziemia. Zakup biura pod wynajem lub (jak odnowić taras drewniany) części własności w nieruchomości, która już na siebie zarabia np. hotelu czy biurowca, jest niebanalnym i rzadkim zagraniem.
Chociaż jest ono odrobinę ryzykowne, sama idea sprawdziła się już w przynajmniej kilku miejscach na świecie. Inwestorzy z całego globu mają coraz więcej koncepcji, jak inwestować większe i niewielkie środki w nieruchomości tak, by ich dochód był jak najwyższy.