Czy antena musi mieć wzmacniacz, czy mogłaby działać bez niego?

Dzisiaj telewizja cyfrowa w naszym kraju ciągle się przekształca, ale stopniowo uzyskuje własny ostateczny kształt. Jakość obrazu będzie dobra tylko w takiej sytuacji, jeżeli kupimy odpowiednią antenę.

schody zabiegowe

Autor: Rintal Polska
Źródło: Rintal Polska
Każda antena, jaka jest zainstalowana na dworze, będzie się lepiej spisywała, niż antena pokojowa. Fale pasma UHF nie mogą przenikać bez strat przez mury i każda bariera na drodze takich fal powoduje ich tłumienie. Antena pokojowa to jedynie substytut normalnej anteny zewnętrznej. Mogłaby być ona stosowana przez osoby, które mieszkają w małej odległości od nadajnika, albo zamieszkują w odpowiedniej lokalizacji, np. na wysokim piętrze w bloku, a okna skierowane są w kierunku nadajnika. Antena pokojowa, która została wystawiona na parapet, prawdopodobnie powinna sobie radzić z odbiorem sygnału. Zewnętrzna antena będzie spisywała się lepiej, niż ta pokojowa i jeśli mamy takie możliwości, to korzystniej zamontować akurat antenę na zewnątrz. Jeżeli kupimy nawet najlepszą antenę, ale schowamy ją do piwnicy, w takiej sytuacji nie odbierze ona niczego. Tak jak osoba będąca na szczycie wzniesienia widzi więcej, tak antena, jaka zainstalowana jest wyżej, odbiera więcej sygnału. Nie zalecane jest instalowanie anteny pod dachem. Jest to niedobre wyjście tym zwłaszcza, jeżeli dach obłożony jest blacha.
prawo budowlane

Źródło: www.sxc.hu
uprawnienia

Autor: muffinn
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie przyjęło się, że dowolna antena ze wzmacniaczem okaże się lepsza od anteny bez niego. To, czy będziemy odbierać jakiś sygnał jest uwarunkowane głównie od anteny, a nie od wzmacniacza.

Czy podoba Ci się prezentowany artykuł? Jeśli tak, to zobacz ponadto szczegóły w serwisie koparki wyburzeniowe, ponieważ one też mogą być dla Ciebie bardzo interesujące.

Rekompensuje on straty, powstałe w drodze pomiędzy anteną a odbiornikiem. Jakikolwiek kabel koncentryczny ma swój współczynnik tłumienia. Znaczy to, że razem z długością kabla, zniża się siła sygnału, który jest przyjmowany przez antenę.

Nie ma to większego znaczenia, jeżeli pomiędzy anteną a odbiornikiem jest nieduża przestrzeń. Kiedy nabywamy antenę, należy kierować się rozsądkiem i nie kupować anteny dużej z najlepszym wzmacniaczem, jeśli do nadajnika mamy niedużą odległość.