Czemu najkorzystniej używać mączki skalne? Gdzie mają one zastosowanie? Jakie rodzaje mączek mamy do wyboru?

Każdy ogrodnik bardzo dobrze wie, iż najlepszym sposobem na zadowalające rezultaty jest naśladowanie natury. To zapewnia zdrowe oraz obfite plony. W tym względzie warto polecić skalną mączkę, której wykorzystanie w ogrodzie bardzo wzbogaca glebę.

mączka skalna

Autor: B.M. Polska Sp. z o. o.
Źródło: B.M. Polska Sp. z o. o.

Mączka skalna tworzy się w kamieniołomach, to najzwyczajniej produkt uboczny w czasie obróbki skał. Ma identyczne właściwości, jak pyły, które powstają dzięki rozpuszczeniu skał, przez procesy które zachodzą w przyrodzie. Mączki skalne tworzą się z różnych materiałów.

Uzupełniające informacje na podany w tym tekście są Ci potrzebne? Bez paniki. Wejdź w podany link i wszelkie inne wątki tutaj wyszukasz. Namawiamy!

Tak więc są różnorodne jeśli chodzi o skład chemiczny, zwłaszcza różna jest zawartość wapnia, potasu oraz magnezu. Każda jednak mączka skalna charakteryzuje się dość dużą zawartością wartościowych mikroelementów, jakie powoli są przyswajane przez rośliny.

Takie mączki są nawozami wolnodziałającymi, których składniki muszą być początkowo przetworzone przez mikroorganizmy i procesy glebowe. Ich funkcjonowanie jest rzeczywiście ściśle zależne od glebowej aktywności. Dla każdego z ogrodników użycie mączek skalnych jest bardzo pomocne, tak naprawdę to ochrania od przenawożenia gleby, co często występuje, gdy używamy nawozów szybkodziałających. Mączki skalne mają właściwości zatrzymywania wody a także składników mineralnych. Ich regularne używanie jest niezwykle istotne, przyczynia się bowiem do wytworzenia się struktury gruzełkowej w glebie, wzrasta też aktywność mikroorganizmów oraz glebowych procesów.

Jeżeli interesują Cię opisane w tym materiale tematy i masz chęć przeczytać większą ilość wiadomości na tego typu temat – wejdź tutaj.

W największym stopniu wartościowe właściwości składowania wody i składników pokarmowych posiadają mączki z minerałów ilastych.

Są najlepsze do użyźniania gleb suchych oraz piaszczystych. W sprzedaży są jednocześnie, szczególnie w takich miejscach jak hurtownia kamienia czy sklepy ogrodnicze, kamienne mączki jakie powstały z granitu, bazaltu czy skał wulkanicznych. Mogą one idealnie wzbogacać glebę w różnorodne składniki odżywcze. Mączki pochodzą też z magnezytu. Dzięki znaczącej zawartości wapnia i magnezu są najlepsze do użyźniania kwaśnych gleb.

Każda z mączek skalnych jest cennym dodatkiem do kompostów a także nawozów płynnych, gdyż mogą one zneutralizować niemiłe zapachy. Z tego również powodu dobrze je wykorzystywać. Z pewnością docenimy te wszystkie zalety, o których powiedzieliśmy w artykule.