Co to jest falownik oraz jaki najlepiej kupić?

Energia elektryczna, która jest produkowana przez panele fotowoltaiczne, wytwarza prąd stały. Żeby zdołać go wykorzystać, przekształcić powinniśmy prąd stały na zmienny prąd. Do tego potrzebny nam jest falownik.

inwerter

Autor: Stelton
Źródło: Stelton
Wybór falowników w sprzedaży jest bardzo duży.
Podstawowa sprawa to moc, którą ma inwerter. Zdarza się niestety tak, że proponowane są inwertery o niższej mocy niż znamionowa moc instalacji. Oznacza to mniej więcej to, że gdy instalujemy 4 kW modułów fotowoltaicznych i instalujemy 3,5 kW falownik, to na początku już tracimy 0,5 kW. Nie jest to jeszcze wszystko, ponieważ siła, która umieszczona jest przez producenta paneli, sprawdzana jest w warunkach STC, czyli w uwarunkowaniach 25 stopni, natężeniu promieniowania o tysiącu W/m2 oraz przy wartości widma promieniowania 1,5. Zdarzyć się może tak, że warunki atmosferyczne są w większym stopniu korzystne dla paneli niż te Standard Tst Conditions. Oznacza to, że nasza instalacja produkować może ponadto więcej energii. Tego typu sytuacja nie jest rzadka.

Jeżeli masz chęć dowiedzieć się, jakie portale są zachwalane przez różne osoby, to zobacz propozycję (https://e-vemco.pl/) na tego typu temat. Może Cię ono bardzo zaintrygować.

Zazwyczaj występuje ona w słoneczne, zimowe dni, wiosną oraz w lato na przykład po deszczu, który schładza moduły w bardzo niedługim okresie czasu. Najlepiej zatem dobierać inwerter o mocy 10-15% większej od siły paneli, ponieważ w innym wypadku uzyski większe niż może przyjąć falownik zostaną przez falownik nieprzetworzone.

zamek

Źródło: http://demur.pl/
drzwi zewnętrzne

Autor: Stolbud Włoszczowa
Źródło: Stolbud Włoszczowa
Następna kwestia są to inne parametry elektryczne inwertera. Bardzo istotne jest napięcie wzbudzenia, które warunkuje czas pracy przetwornika. Im taki czas jest mniejszy, tym prędzej inwerter wzbudzi się rankiem i później się wyłączy 'na wieczór. Posiada to wpływ na bardziej znaczące uzyski w trakcie jednej doby niż w wypadku inwerterów o wyższym napięciu wzbudzenia.

Ten parametr jest szczególnie istotny w wypadku mniejszych instalacji, które mają parę kW. Dla użytkownika istotne również muszą być zakres napięcia DC oraz możliwość monitoringu pracy instalacji przez internet.