Wilgoć jest dużym problemem w każdym domu. W zależności od tego, gdzie wystąpiła, bardzo szybko może osłabić układ, uszkodzić ściany i podłogi, zapoczątkować pojawienie się ciemnych plam i rozprzestrzenianie szkodliwych dla mieszkańców pleśni. Jak zaizolować przed nią nasze pomieszczenia, by już więcej się nie pojawiła, jak wysuszyć ściany i usunąć skutki jej działania? Prezentujemy garść sprawdzonych sposobów.
Nawet w normalnie eksploatowanym budynku zawsze jest wilgoć pojawiająca się w kuchni (gotowanie) lub łazience (prysznice). Widać to szczególnie na przykład na szybach kuchennych zimą, kiedy gotujemy przy zamkniętych oknach. Jest dość duża różnica temperatur pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem, woda nie uchodzi, więc skrapla się na szybach. Ale jeżeli system wentylacyjny nie działa jak należy, nadmiar pary nie będzie usunięty i może gromadzić się w domu, osadzając się na suficie lub meblach.
Ten problem można dość prosto rozwiązać stosując wewnętrzne osuszanie budynków, robiąc uchyły w oknach albo częste przewietrzanie. Przez pewien czas egzamin zdadzą również osuszacze powietrza które można kupić w supermarketach budowlanych. Jednak problem okazuje się większy, gdy zawilgocenie zajmie jeden bok budynku albo wiele lokali na przykład po tej samej stronie. Powodem powstawania wilgoci w domu, jest zła izolacja fundamentów lub piwnicy. W starych domach izolacje po prostu z czasem się uszkodziły, w latach ich wznoszenia hydroizolacje nie były na porządku dziennym – idź na WWW.
Czasami na skutek długo trwającej deszczowej pogody lub zmian w zagospodarowaniu przestrzeni w sąsiedztwie (nowe budynki, izolacja elewacji) dochodzi do podniesienia się poziomu wód gruntowych. Do tego powodem bywa nieodpowiednia izolacja kamienicy. Na skutek różnicy temperatury między ciepłym wnętrzem a zimną przerwą albo jej kawałkiem może dojść do wytrącenia się wody. Skutkiem tego są mokre ściany.
Autor: Offutt Air Force Base
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej jest stosowany system grawitacyjny, ale został on zaburzony przez bardzo szczelne, plastikowe okna i grube warstwy nieprzepuszczającego wody i powietrza styropianu. Nowe okna i dodatkowe ocieplenia to ruchy wykonane w trosce o zmniejszenie kosztów ogrzewania, jednak niestety okazały się one niewłaściwe.
Aby zdobyć świeże informacje na opisywane zagadnienie sięgnij po więcej (www.energopiast.pl/obrobka-blach-malarnia-proszkowa) – one zapewne też Cię zafascynują. Zobacz to na własną rękę.
Przy suszeniu budynku, w którym wystąpiła wilgoć, pozostaje wynająć ekipę, dla której osuszanie budynków to codzienna praca – czytaj więcej. Jednak to działanie to zaledwie połowa sukcesu. Przy mocno naruszonych przez wilgoć budowlach zwykle należy przeprowadzić suszenie fundamentów i sprawne hydroizolacje.
Małe codzienne prace pozwolą zapobiec pojawieniu się nadmiaru pary wodnej w domu, lecz na niesprzyjające warunki atmosferyczne lub obsuwanie się gruntu niestety człowiek nie ma wpływu i może zaledwie reperować ich rezultaty.