Co można zrobić z granitu?

Granit jest głębinowym głazem powstałym w przebiegu krystalizacji magmy. W skład jego wchodzi mika dodatkowo w niedużych ilościach inne skalenie, aguit. Występuje przeważnie w centralnych częściach ogromnych łańcuchów górskich, tworząc ogromne masywy.

ozdoba

Autor: Urban Explorer Hamburg
Źródło: http://www.flickr.com
hurtownia granitu

Autor: gωen
Źródło: http://www.flickr.com
Wydobyciem złóż granitu zajmują się kopalnie rozmieszczone na całym globie, wykorzystując w swej pracy w największym stopniu zaawansowane techniki obróbki. W Polsce również znajduje się niejedna hurtownia granitu kliknij ten link. Surowiec ten ma budowę równoziarnistą albo porfirową. Jest nadzwyczaj wytrzymały, odporny na szlifowanie i ściskanie. Możność wykonania rozmaitej faktury nawierzchni (polerowana, szczotkowania) sprawia, iż granit może być użytkowany wewnątrz a także na zewnątrz doskonale realizując funkcje dekoracyjnej a także użytkowe. Granit jest skałą najtwardszą jak też najbardziej wytrzymałą. Jest kamieniem odpornym na ścieranie, surowcem mało wrażliwym na czynniki atmosferyczne o ogromnej mrozoodporności jak też znikomej nasiąkliwości. Jest surowcem, z jakiego realizuje się: blaty łazienkowe oraz kuchenne, parapety zewnętrzne oraz wewnętrzne, podłogi, okładziny ścienne, postumenty, fasady zewnętrzne, schodki, obudowy kominków, przejścia podziemne, chodniki lub też nawierzchnię placów.

Z reguły używa się do tego celu granitów, marmurów oraz piaskowców zobacz zakład obróbki kamienia. Występują one w bardzo wielu rodzajach różniących się pomiędzy sobą fakturą, barwą, twardością. Nie jest to jednak koniec jeśli idzie o możliwości obróbki kamienia oraz wytwarzanie z niego coraz nowszych elementów, jako że ta dziedzina bez ustanku się rozwija.

Nieomal każdy zakład obróbki kamienia oferuje granit w postaci slabów a także płyt o różnej strukturze (poler), kolorach (począwszy od czerwieni, beżu, zieleni przez kolory szarości do intensywnej czerni) jak też wielkościach.