Co mają szafki gazowe oraz z czego są wykonane?

Każdy właściciel domu wolnostojącego lub wielorodzinnego jest zobowiązany do odpowiedzialności prawnej za swą własność, w ramy której wchodzą między innymi różnorodnego rodzaju instalacje.

Jedną z nich jest instalacja gazowa, której częścią jest szczególna skrzynka.

Jest ona niezwykle ważnym składnikiem instalacji gazowej. Ma ona tego typu elementy jak między innymi główny zawór czy gazomierz (choć czasem jest on montowany obok szafki). Każda z w/w części powinna być zgodna z odpowiednimi normami. Przykładowo zawór, który jest odpowiedzialny za doprowadzanie gazu do odbiorcy, powinien być w specjalny sposób zabezpieczony przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Ponadto musi się on znajdować w odpowiedniej odległości (min. 0,5 metra) od okien czy też poziomu terenu. W praktyce jednak rekomenduje się o 100% zwiększyć tę odległość. Materiałem, z którego został wykonany taki zawór musi być brąz lub mosiądz. Ponadto szafka gazowa ma reduktor, który jak sama nazwa sugeruje, służy do zmniejszania ciśnienia, które powinno być na poziomie około pięciu kPa. Pozwala to na obsługę będących w budynku sprzętów.
stropy

Autor: Raymond Zoller
Źródło: http://www.flickr.com
dom jednorodzinny

Autor: Robert Konieczny
Źródło: Reynaers Polska
wzór

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com
Sama szafka powinna znajdować się przynajmniej 10 m od budynku wielorodzinnego. W przypadku tych jednorodzinnych dozwolone są bardziej znaczące odległości, w tym montowanie skrzynki na linii płotu. Najbardziej istotne jest zapewnienie do niej wygodnego dostępu. W sprzedaży są modele wolnostojące, do zainstalowania we wnęce czy też na ścianie domu. Szafka gazowa mogłaby być wykonana z metalu, plastiku czy też laminatu.

Najczęściej proponowane są w odcieniu żółtym. Jednak wcale nie musiałaby taka być.przejdź po tym linku – (kliknij https://www.jeger.pl/pl/312-lakiery-na-meble)Mogłaby być pomalowana przez wytwórcę na wyznaczony kolor odpowiedni do np. ogrodzenia.