Ciężkie decyzje podłogowe – czyli co musimy przejść starając się wybrać podłogę idealną do swojego domu

Podłoga. Czy jest coś bardziej znaczącego w każdym lokum? Jej kolor ma chyba najistotniejszy wpływ na wygląd pomieszczenia, także kolor ścian nie jest tak istotny. Podłoga łączy albo oddziela pokoje, kreuje granice. Nic dziwnego, że często tracimy mnóstwo czasu na jej wyborze.

Wachlarz pokryć podłogowych jest bardzo duży.
podłogi
Autor: Will Keightley
Źródło: http://www.flickr.com

To może być podłoga fornirowa, panele, podłoga z kamienia, pokryta terakotą, dywan oraz wiele pozostałych. Jest więc z czego wybierać.

Człowiek zawsze lubił drewno w mieszkaniu, dlatego bardzo często wybierane były podłogi drewniane, wykonane z desek lub w formie deszczułek czy kostek, wielowarstwowe bądź nie. Podłogi z drewna, odpowiednio zrobione oraz objęte troskliwością mogą być bardzo ładne i solidne. Parkiet na przykład, jeszcze nie tak dawno był najczęstszym pokryciem podłóg, w lokalach mieszkalnych, ale również w budynkach użytku publicznego, ze względu na swoją dużą solidność. Obecnie, popularnością szczycą się podłogi wykonane z drzew egzotycznych, jednak jest to bardzo kosztowne oraz niezbyt ekologiczne. Kamień (www.wkg.pl/produkty-wapiennicze/nasza-oferta/produkty/kamien-przemyslowy/) czy terakota również są używane, szczególnie w łazience lub kuchniach. Niestety ich problemem jest ich oziębłość. Jeśli chodzi o płytki, można to rozwiązać ogrzewaniem podłogowym, ale te materiały nigdy nie staną się tak przyjazne jak drewno.

Jednak najpopularniejsze są panele. Niegdyś mało trwałe, teraz wykonywane są z płyt HDF – chudych płyt z drewnianych ścinek, o podwyższonej gęstości i bardzo sztywnych. Płyty hdf – poddawane są wielu obróbkom, a na koniec są laminowane. Panele są najłatwiejsze w położeniu, są także tanie oraz występują w wielu barwach, mają bardzo bogate wzornictwo. Najczęściej wybierane są panele wyglądające jak drewno, ale są również wzory upodabniające panele – kontynuuj – do kamienia, terakoty i pozostałych materiałów.

Płyty HDF są również podstawą podłóg fornirowanych. W tym typie podłogi, płyty hdf – zamiast laminatem nakrywane są chudą warstwą prawdziwego drewna. Jest to taki kompromis pomiędzy panelami a podłogą z drewna. Jest także od tej drugiej tańszym wyborem, a wygląda tak samo efektownie.

Okładziny i dywany także mają swoich fanów. Na pewno powodują, że podłoga nabywa miłego, miękkiego charakteru. Każdy rodzaj podłogi znajdzie swojego amatora. Właśnie dlatego wybór pokrycia podłogowego może nastręczać, aż takich problemów. Zwykle trudniej podjąć decyzję, kiedy wybór jest tak ogromny.