Ciepłomierz mechaniczny, kontra taki ultradźwiękowy – porównanie obydwu odmian

Na naszym polskim rynku istnieje bardzo wiele firm, oferujących bardzo różne typy ciepłomierzy. Pomimo, iż zadanie posiadają identycznie takie samo, działają one w różny sposób.

My dzisiaj po opowiadamy o ich dwóch konkretnych odmianach: ciepłomierzach typu mechanicznego i ultradźwiękowych – porównując je pomiędzy sobą wedle ich działania.
ciepłomierz
Autor: andrum99
Źródło: http://www.flickr.com
W naszych obecnych czasach ciepłomierz jest elementem w pełni obowiązkowym w każdym mieszkaniu, w którym istnieje centralne ogrzewanie. Zadaniem ciepłomierza bywa to, co wskazuje sama jego nazwa – mierzyć przepływ ciepła, które poprzez niego „przepływa” (dlatego wszelkie ciepłomierze (rzuć okiem) są nakładane na kaloryfery), aby w późniejszym terminie (po już z góry określonym czasie) podać sam wynik takiego typu pomiaru, który to będzie stanowił podstawę do finalnego rozliczenia pomiędzy odbiorcą (czyli nami), a naszym obecnym dostawcą ciepła.

Nie ociągaj się, gdyż jesteśmy tu dla Ciebie. Opracowaliśmy niezwykle intrygujące posty. Chcesz je przeczytać? Namawiamy do kolejnej witryny.

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, istnieje parę rodzai takiego typu ciepłomierzy, my dzisiaj jednak skoncentrujemy się tylko na jego dwójce rodzajów. Ciepłomierze mechaniczne w rzeczywistości były wykorzystywane bardzo długi czas na naszych własnych kaloryferach – posiadają one elementy ruchome, które to włączają się w okresie, kiedy poprzez kaloryfer przepływa woda. Jest to znak, iż rozpoczyna się już okres „grzania”.

Jeśli chodzi zaś o same ciepłomierze ultradźwiękowe, to w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie posiadają w ogóle żadnych elementów ruchomych – mają za to dwie głowice ultradźwiękowe, które to wysyłają dwa rodzaje sygnałów: do kaloryfera (idące zgodnie z przepływem wody), oraz na zewnątrz. Warto wiedzieć, że z uwagi na konstrukcję obydwu ciepłomierzy, mechaniczne prościej sfabrykować, co dość często czynili nawet i ci zakładający je!