Ciepłomierz mechaniczny, kontra taki ultradźwiękowy – porównanie obydwu odmian

Na naszym polskim rynku istnieje bardzo wiele firm, oferujących bardzo różne typy ciepłomierzy. Pomimo, iż zadanie posiadają identycznie takie samo, działają one w różny sposób.

My dzisiaj po opowiadamy o ich dwóch konkretnych odmianach: ciepłomierzach typu mechanicznego i ultradźwiękowych – porównując je pomiędzy sobą wedle ich działania.
ciepłomierz

Autor: andrum99
Źródło: http://www.flickr.com
W naszych obecnych czasach ciepłomierz jest elementem w pełni obowiązkowym w każdym mieszkaniu, w którym istnieje centralne ogrzewanie. Zadaniem ciepłomierza bywa to, co wskazuje sama jego nazwa – mierzyć przepływ ciepła, które poprzez niego „przepływa” (dlatego wszelkie ciepłomierze (rzuć okiem) są nakładane na kaloryfery), aby w późniejszym terminie (po już z góry określonym czasie) podać sam wynik takiego typu pomiaru, który to będzie stanowił podstawę do finalnego rozliczenia pomiędzy odbiorcą (czyli nami), a naszym obecnym dostawcą ciepła. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, istnieje parę rodzai takiego typu ciepłomierzy, my dzisiaj jednak skoncentrujemy się tylko na jego dwójce rodzajów.

Masz odrobinę wolnego czasu i chcesz pogłębić wiedzę z powyższego działu? Zatem najedź na hiperłącze do źródła (https://assystem.com.pl/ogrodzenia/) i tam ciesz się drobiazgowymi informacjami.

Ciepłomierze mechaniczne w rzeczywistości były wykorzystywane bardzo długi czas na naszych własnych kaloryferach – posiadają one elementy ruchome, które to włączają się w okresie, kiedy poprzez kaloryfer przepływa woda. Jest to znak, iż rozpoczyna się już okres „grzania”.

Jeśli chodzi zaś o same ciepłomierze ultradźwiękowe, to w przeciwieństwie do swojego poprzednika nie posiadają w ogóle żadnych elementów ruchomych – mają za to dwie głowice ultradźwiękowe, które to wysyłają dwa rodzaje sygnałów: do kaloryfera (idące zgodnie z przepływem wody), oraz na zewnątrz. Warto wiedzieć, że z uwagi na konstrukcję obydwu ciepłomierzy, mechaniczne prościej sfabrykować, co dość często czynili nawet i ci zakładający je!