Bezpieczeństwo przechodnia na drodze jest od teraz najważniejsze.

Od lat państwo stawia na bezpieczeństwo pieszego, dlatego organizowane jest dużo spotkań
z uczniami oraz wyświetlane są nowe reklamy promujące noszenie odblasków po zachodzie słońca. Ostatnimi czasy sporo mówi się o przejściach dla pieszych.

przejście dla pieszych

Autor: der_cat
Źródło: http://www.flickr.com

Ze względu na wiele wypadków z udziałem pieszych Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zdecydowało się działać, by zapobiec powyższemu zjawisku. Jako pierwsze zalecenie spod rąk ministra wyszło rozporządzenie, żeby po zachodzie słońca nosić odblaski na drodze.
Większość z Was, na pewno kierowcy jeżdżący wieczorem wiedzą, że pieszy jeśli nie ma na sobie jakiegoś jaskrawego ubrania jest właściwie niewidoczny nawet jeśli oświecają go reflektory auta – odblaski na drodze. Dzieje się tak, z tego powodu że prowadząc nasza uwaga jest skupiona na terenie bezpośrednio przed autem, natomiast obiekty po bokach drogi (drogi asfaltowe w polsce) dostrzegamy z pewnym opóźnieniem.
Do sklepów wprowadzone zostało wiele gadgetów odblaskowych a także jaskrawe elementy odzieży, by ułatwić ukazanie się na drodze w nocy.

Rząd zachęca, aby zakładać przynajmniej jeden element odblaskowy, jak na przykład opaskę na ramieniu. Nawet w niektórych sklepach z odzieżą można znaleźć stylowe ubrania z elementami odblaskowymi.link płaskowniki stalowe płaskowniki staloweZwykle taką odzież możemy znaleźć w salonach ze sprzętem turystycznym, z tego powodu że jest to podyktowane względami zachowania bezpieczeństwa w razie wypadku lub, gdy ktoś się zagubi w nocy, w celu ułatwienia ratownikom górskim znalezienie poszkodowanego. Zmieńmy temat na przejścia dla pieszych. Znane nam „zebry”, czyli kilka do kilkunastu alabastrowych pasów, podobnie są obiektem zainteresowania rządu. W wielu punktach sygnalizacja świetlna nie jest wymagana, są to głównie drogi proste, bez skrzyżowań, ale jest to dużym zmartwieniem dla pieszych, którzy chcą przejść na przeciwległą stronę szosy.

Z tego powodu wymyślono aktywne przejście dla pieszych (oferta aktywnych przejść dla pieszych), i to nie jedno, ale istnieje ich w Rzeczypospolitej już kilkaset. Reguła ich działania jest prosta na pierwszy rzut oka, ostrzec kierowcę, że na drogę wkroczył pieszy. Aktywna „zebra” jest budowana tam, gdzie nie ma akurat świateł drogowych, przede wszystkim blisko szkół, oraz blisko niebezpiecznych zakrętów. Na elementy przejścia składają się: lampa ostrzegawcza, która błyska jedynie człowiek wchodzi na pasy; specjalny czerwony chropowaty pas farby, który poinformuje kierowcę pojazd, iż ”zebra” jest niedaleko również fluorescencyjne barierki. Wszystko po to, żeby polepszyć przechodzenia przez pasy.

Jeszcze raz zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych, które sprawią, iż każdy będzie widoczny dla samochodu i w porę go ostrzeże o naszej obecności na jezdni.