Akcesoria kominkowe bez których nie da rady obejść się ani jeden właściciel kominka

Posiadacze potrzebnych i efektownych kominków mają świadomość, że warto o nie dbać, aby móc cieszyć się nimi przez dekady. Stąd też trudno obejść się bez akcesoriów kominkowych, które pomagają pielęgnować ciepło domowe, i to dosłownie mówiąc. Przed przystąpieniem do wyposażania należy spojrzeć na wykaz elementarnych akcesoriów przydatnych w utrzymywaniu efektywnej pracy kominka.

kominek

Autor: Josh Sherrill
Źródło: http://www.flickr.com
Najwięcej różnego rodzaju akcesoriów kominkowych potrzebują użytkownicy kominków otwartych, mniej osoby korzystające z pieców wolnostojących lub kominków z wkładami. Przybory te trzymamy zwykle tuż obok kominka przez wzgląd na to, że służą zabezpieczeniu otoczenia przed płomieniem i są często wykorzystywane i powinny znajdować się w zasięgu ręki. Z tego względu akcesoria, takie jak parawan kominkowy (np: chwalony parawan kominkowy), zabezpieczający przed żarem z otwartego paleniska, muszą być nie tylko ergonomiczne, ale zarazem efektownie wykonane, aby nie psuć efektu wzrokowego.

kominek w salonie

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com

Nabywając kominek powinno się zarazem zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria. Najbardziej popularne, a także najbardziej potrzebne, są zestawy kominkowe zawierające stojak z pogrzebaczem, zmiotką i szufelką, które służą do wymiatania popiołu. Czasami zestawy powiększone są też o kleszcze do poruszania szczap drewna. Oczywiście każdy element można kupić też rozłącznie. Te akcesoria wykonane są przeważnie ze stali lub (zweryfikuj te opinie) mosiądzu, ponieważ są to metale odporne na bardzo dużą temperaturę.

Bardzo przydatne dla osób, które mają na wyposażeniu kominki otwarte, są parawany kominkowe i ekrany ochraniające. To narzędzia najistotniejsze przy kominkach z otwartym paleniskiem, gdzie zdarza się niebezpieczeństwo zaprószenia ognia strzelającymi z kominka iskrami lub wypadającymi rozżarzonymi fragmentami np. opału. Parawany kominkowe są na tyle potrzebne, że bez nich istnieje spore niebezpieczeństwo zagrożenia pożarowego. Wersji parawanów, podobnie jak rzeczonych akcesoriów, jest mnóstwo. Mogą być proste, zaokrąglone lub łamane, a wszystko zależy od wielkości kominka i naszych potrzeb.

Przeważnie wykonane są z jednego lub kilku elementów wypełnionych gęstą metalową siatką zabezpieczającą. Parawany mogą być także wyprodukowane ze szkła ognioodpornego, ale ich cena wówczas zwiększa się (poznaj ofertę). Należy wspomnieć, że wybór w tym przypadku jest niezwykle różnorodny przede wszystkim ze względu na wygląd – możemy kupić parawan kominkowy prosty lub z ozdobnikami. Należy pomyśleć o takim ochronieniu kominka, oprócz standardowych akcesoriów.